| Hosta | Pin-up Girl |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Doug & Mardy Beilstein |
| Origin | 'Centerfold' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 55x120 cm (22x47 in.) |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,golden yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | good, very corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Green-centered sport of 'Centerfold' with non-burning gold margins. Striking combination of gold-margined variegation and intense corrugation. from Doug and Mardy Beilstein |
| Sports | |
| Progeny | |