| Hosta | Purple Dwarf |
| Status | registered |
| Originator(s) | Karel Hensen 1983 |
| Origin | nakaiana hybrid |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 35x90 cm (14x35 in.) |
| Leaf length x width | 13x9 cm (5x4 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | not ridged,purple striped |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July - August |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Small clump, green leaves, purple flowers, fast multiplier. Hensen got it from England, Hodgkin Collection. E. Hodgkin raised it from "H. minor" seed from Japan. Compact, floriferous mound. Not really a dwarf. |
| Sports | 'Twist of Dwarf' sport/wg |
| Progeny | |