| Hosta | Pursuit of Happiness |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dan Wols/Cindy Tomashek & Shades of Green Hosta Society 2021 |
| Origin | 'Liberty' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 66x96 cm (26x38 in.) |
| Leaf length x width | 27x23 cm (11x9 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 89 cm (35 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Margin is darker than H. 'Liberty' and darkens further during the season while remaining visible througout. |
| Sports | |
| Progeny | |