| Hosta | Quasar |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dick & Jane Ward 2013 |
| Origin | 'Liberty' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 75x95 cm (30x37 in.) |
| Leaf length x width | 35x33 cm (14x13 in.) |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled, a bit shiny, wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 95 cm (37 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Flower length | 2.5 cm (1 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |