| Hosta | Rabble Rouser |
| Status | registered |
| Originator(s) | Rod Lysne 2020 |
| Origin | 'Lakeport Blue' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 65x115 cm (26x45 in.) |
| Leaf length x width | 25x19 cm (10x7 in.) |
| Vein pairs | 12-14 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit seersuckering, very corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Heavily pebbled/puckered at maturity. Green centers streak outward onto gold borders. |
| Sports | |
| Progeny | |