| Hosta | Raspatini |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2009 |
| Origin | 'Raspberry Sorbet' x 'Shining Tot' |
| Size category | small |
| Plant height x width | 10x23 cm (4x9 in.) |
| Leaf length x width | 8x4 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 4-5 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | shiny, a bit wavy |
| Petiole | red dotted |
| Scape | green |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |