| Hosta | Raspberry Beauty |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jim Dishon 1999 |
| Origin | kikutii var. polyneuron x 'Summer Fragrance' |
| Size category | |
| Plant height x width | 38x80 cm (15x31 in.) |
| Leaf length x width | 22x10 cm (9x4 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | pale green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | red base |
| Scape | dark red |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | raspberry |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |