| Hosta | Regal Supreme |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jan van den Top/Danny Van Eechaute 2008 |
| Origin | 'Krossa Regal' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 70x108 cm (28x43 in.) |
| Leaf length x width | 30x15 cm (12x6 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | blue-green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 140 cm (55 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PP19818 |
| Info | PP19818 (10/3/2009). Stunning new sport from H. 'Krossa Regal' with a very wide creamy-white border. Frosty blue-green leaves contrast exquisitely with the border and are held upright creating a vase-shaped clump. Best grown in some morning sun and a bright shady location in the afternoon. Topped with lavender flowers in midsummer. |
| Sports | |
| Progeny | |