| Hosta | Rhino Blue |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Rawson 2010 |
| Origin | 'Rhino Hide' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 50x75 cm (20x30 in.) |
| Leaf length x width | 20x20 cm (8x8 in.) |
| Vein pairs | 15-17 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, cupped, very corrugated |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | 4-4-4 |
| Patents | |
| Info | Thick blue leaves. Very stiff petioles. |
| Sports | |
| Progeny | |