| Hosta | Rhino Hide |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Rawson 2007 |
| Origin | unknown |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 40x75 cm (16x30 in.) |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) |
| Vein pairs | 15-17 |
| Leaf color | greenish-yellow,blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | very thick, cupped, very corrugated, unruly |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | 4-2-2,4-4-4 |
| Patents | PP23665 |
| Info | PP23665. Extremely thick leaves that feel like plastic, much thicker than any other hosta. Leaves are intense blue, cupped and puckered. Texture and substance of leaves remind you of a rhino's hide - thick and unusual! Strong, stout leaf petioles. The parentage of 'Rhino Hide' is uncertain, but may possibly related to 'Love Pat', though it's different is some significant ways. |
| Sports | 'Jekyll and Hide' sport/by 'Rhino Blue' sport/bb 'Rhino Gold' sport/yy 'Rhino Tuff' sport/bb |
| Progeny | |