| Hosta | Richmond Blue |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bill Zumbar/AHS/Walek 2009 |
| Origin | 'Great Expectations' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 75x150 cm (30x59 in.) |
| Leaf length x width | 34x27 cm (13x11 in.) |
| Vein pairs | 16-18 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | very corrugated |
| Petiole | |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Excellent substance to the large crinkled, velvety blue leaves. White flowers. |
| Sports | 'Southern Lights' sport/os |
| Progeny | |