| Hosta | Royal Empress |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Rawson 2016 |
| Origin | 'Empress Wu' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 80x150 cm (31x59 in.) |
| Leaf length x width | 43x25 cm (17x10 in.) |
| Vein pairs | 17 |
| Leaf color | green,chartreuse edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit shiny, a bit cupped, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Probably the largest variegated hosta currently in existence. Reaches the same size (or larger) than 'Empress Wu'. Good grower. Marginally-variegated sport of 'Empress Wu' that withstands full sun. Chartreuse margins stay same color all season. Same growth rate and mammoth size as 'Empress Wu.' |
| Sports | |
| Progeny | |