| Hosta | Ruby |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Dennis Savory 2013 |
![]()
|
| Origin | "seedling" x 'Raspberry Sorbet' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 20x35 cm (8x14 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 11x6 cm (4x2 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 4-5 |
![]()
|
| Leaf color | green |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | very wavy |
![]()
|
| Petiole | red |
![]()
|
| Scape | red |
![]()
|
| Scape height | 38 cm (15 in.) |
![]()
|
| Flower | pale purple,red base,closed |
![]()
|
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | August - September |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Very red petiole, light purple flowers with red bases and pedicels. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|