| Hosta | Sea Lotus Leaf |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mildred Seaver 1985 |
| Origin | 'Wagon Wheels' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 65x150 cm (26x59 in.) |
| Leaf length x width | 26x23 cm (10x9 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, very corrugated, very cupped |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large blue-green, corrugated leaves with slight cupping. White flowers. Very large blue-green, cordate, cupped, rugose leaves. 22" capes with white flowers. A very unique, medium sized cupped and waffled leaf. Large blue-green leaves that are cupped and corrugated, erect clump. Large, crinkled blue-green foliage, held upright and cupped like lotus leaves when mature. White flowers. Very rounded leaves with glossy dark blue-green coloring. Slightly cupped. Pale lavender flowers. Medium mound, glossy dark green leaves, slightly cupped, pale lavendar flowers. |
| Sports | |
| Progeny | 'Amethyst Blue' seedling 'Chopstick Bridge' seedling 'Hugs and Kisses' seedling 'Lime Time' seedling 'Spinnaker' hybrid 'Sun Disk' seedling 'Ultramarine' = PP x kikutii f. leuconota |