| Hosta | Shimmers in the Moonlight |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2017 |
| Origin | 'Reptilian' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 25x50 cm (10x20 in.) |
| Leaf length x width | 14x5 cm (6x2 in.) |
| Vein pairs | 7-10 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | lance |
| Petiole | green |
| Scape | greenish-blue |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | white,striped,lavender |
| Flower length | 3 cm (1.2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Smooth blue-green leaves have an iridescence whereby reflected light appears to sparkle. |
| Sports | |
| Progeny | |