| Hosta | Sneak Peek |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Randy Goodwin/Gayle Alley 2020 |
![]()
|
| Origin | 'Striptease' sport |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 35x60 cm (14x24 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 13x8 cm (5x3 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 9-10 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | a bit folded, a bit corrugated |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
![]()
|
| Fragrant | N |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | This 'Striptease' sport displays greyish green centers and green margins divided by a thin white line. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|