| Hosta | Snow Flurry |
| Status | registered |
| Originator(s) | Kevin Vaughn 1973 |
| Origin | 'Snow Flakes' selfed |
| Size category | small |
| Plant height x width | 10x20 cm (4x8 in.) |
| Leaf length x width | 10x3 cm (4x1 in.) |
| Vein pairs | 3 |
| Leaf color | green,misted,white |
| Variegation | streaked, viridescent |
| Leaf | lanceolate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | white,funnel |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Snow Flurries', a spelling error. Mosaic variegation. This is a recessive nuclear mutation, as they usually are in hostas. |
| Sports | |
| Progeny | |