| Hosta | Stephen |
| Status | registered |
| Originator(s) | Henry Weissenberger 1986 |
| Origin | 'Blue Cadet' hybrid |
| Size category | mini - small |
| Plant height x width | 3x15 cm (1x6 in.) |
| Leaf length x width | 5x3 cm (2x1 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | blue |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 20 cm (8 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |