| Hosta | Sugar Daddy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/Mary Beth Vanous 2003 |
| Origin | 'Big Daddy' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 50x100 cm (20x39 in.) |
| Leaf length x width | 25x19 cm (10x7 in.) |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | blue-green,(yellow>creamy white) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | cupped, a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Gift plant at First Look 2. Margin develops a sawtooth effect with maturity. Variegated sport of H. 'Big Daddy'. Corrugated and cupped blue leaves have a variable creamy-white margin up to about 1" wide. Same great substance and dense clump form of the parent and topped with near-white flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |