| Hosta | Summer Joy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Roy Klehm 1998 |
| Origin | 'Blue Splendor' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 25x50 cm (10x20 in.) |
| Leaf length x width | 18x15 cm (7x6 in.) |
| Vein pairs | 12-14 |
| Leaf color | white,blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | wavy, bovate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | near white,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Registered as a sport of H. 'Blue Moon'. Later changed to a sport of 'Blue Splendor'. White center with margin of blue-green. This is an amazing sport of Hosta 'Blue Moon'. Icy-blue hearts with a white center and heavy substance. Indeed, there's joy in this plant! |
| Sports | |
| Progeny | |