| Hosta | The B and C Rislers |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Charlie Kwick 2022 |
![]()
|
| Origin | montana 'Aureomarginata' x 'Sunshine Glory' |
![]()
|
| Size category | medium |
![]()
|
| Plant height x width | 40x75 cm (16x30 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 23x14 cm (9x6 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 9-10 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | light green with glaucous bloom |
![]()
|
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Medium sized clump of pale yellow leaves with pronounced veins and large flower clusters. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|