| Hosta | Tom Gannon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Steve & Sarah Zolock 2005 |
| Origin | 'Christmas Tree' hybrid |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x75 cm (14x30 in.) |
| Leaf length x width | 20x12 cm (8x5 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | green,streaked,pale yellow |
| Variegation | streaked |
| Leaf | ovate |
| Petiole | |
| Scape | green cream streaked |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | streaked |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Sharp, clean, clear consistent streaking, rosette flower buds at top of scape. |
| Sports | |
| Progeny | 'Julie Wheeler' seedling 'Saint Stephen' seedling |