| Hosta | Top Dog |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dick & Jane Ward 2009 |
| Origin | 'Liberty' seedling |
| Size category | large |
| Plant height x width | 43x58 cm (17x23 in.) |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | pale yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 130 cm (51 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |