| Hosta | Unchained Melody |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jim Wilkins/Sandy Wilkins 2000 |
| Origin | 'DB-87-2' x 'Elatior' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 55x155 cm (22x61 in.) |
| Leaf length x width | 36x25 cm (14x10 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | dark green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | thick, shiny, wavy, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | droop |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | near white,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |