| Hosta | Uncle John |
| Status | registered |
| Originator(s) | Frank Nyikos 2000 |
| Origin | 'Blue Splendor' x 'Halcyon' |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 30x65 cm (12x26 in.) |
| Leaf length x width | 10x9 cm (4x4 in.) |
| Vein pairs | 7-9 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 55 cm (22 in.) |
| Flower | near white,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This is the second of my blues. It is named after my uncle. As a child he was the largest man I knew. He could terrify me just by making a face in my direction. The thing I remember most about him were his long legs. This hosta has some of the longest petioles to leaf size I have seen It is a cross between 'Blue Splendor' and 'Halcyon'. The blue color is quite intense. The flower color is nearly white with just a lavender haze. It is fertile both ways |
| Sports | |
| Progeny | 'Awakening Angel' = 'Mikawa-no-yuki' x PP 'Little Brother' = 'Mikawa-no-yuki' x PP |