| Hosta | Undulata Albomarginata |
| Status | registered |
| Originator(s) | Fumio Maekawa 1936/AHS 1987 |
| Origin | 'Undulata' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 45x110 cm (18x43 in.) |
| Leaf length x width | 21x11 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 7-10 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | thin |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | =undulata var. albomarginata. ='Frank Sedgwick'. ='Hauser Silver Edge'. ='Rocknoll Snow Edge'. JN: Fukurin Ohatsuki Giboushi = "leafy-scaped hosta with margin". Pointed green leaves w/white margins; lav. flws. Rapid increaser. Emerges early in Spring. Medium green leaves with white edges. Lavender flowers. A standard which is very popular as a landscape hosta. The bright green centers with nice white edges of these broadly lanceolate leaves have a graceful arching habit. Fast grower, easy to please and tolerates most garden situations. (Plant 16x12) 25-75% shade. Makes handsome clumps of large green leaves edged with broad bands of white. Lavender blooms in July. (Does have a tendency to temporarily lose variegation in a container.) |
| Sports | 'Apparition' sport/ww 'Emerald Eyes' sport/gw 'Flat Tire' sport/ww 'Miss Moonbeam' sport/o 'Mostly Ghostly' sport/o 'Spartan Flash' sport/o 'White Beauty' sport/gw 'White Trouble' sport/o |
| Progeny | |