| Hosta | Undulata Erromena |
| Status | registered |
| Originator(s) | Fumio Maekawa 1936/AHS 1987 |
| Origin | 'Undulata' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 53x120 cm (21x47 in.) |
| Leaf length x width | 20x11 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | =undulata var. erromena. ='Ohatsuki Giboshi'. JN: Ohatsuki Giboushi = "leafy-scaped hosta". AGM. Glossy jade green leaves with lighter undersides. Lightly wavy margins. Heavy bloomer with light lavender flowers. Slightly wavy green leaves w/glossy undersides, vigorous; lav. flwrs. |
| Sports | 'Brandi Nicole' sport/wg 'Helena Sundberg' sport/os 'Journeyman' sport/gg 'Kathy's Clown' sport/yg 'Kathy-O' sport/o 'Mary Scholl' sport/yg 'See Saw' sport/gw 'Yellowbeard' sport/gy |
| Progeny | |