| Hosta | Up in Smoke |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Jim Husemann/J. McCallum 2020 |
![]()
|
| Origin | 'Purple Verticulated Elf' x 'Smoke Signals' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 40x90 cm (16x35 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 22x9 cm (9x4 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 8 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | twisted, folded, wavy |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | grey-blue |
![]()
|
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
![]()
|
| Fragrant | N |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | yes |
![]()
|
| Pod | green |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Unusually grayish color and heavy wax bloom. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|