| Hosta | Venus |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walters Gardens 1993 |
| Origin | 'Aphrodite' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 56x80 cm (22x31 in.) |
| Leaf length x width | 28x19 cm (11x7 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | very shiny |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | white,double-double |
| Flower length | |
| Fragrant | fragrant |
| Flowering period | September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | =plantaginea 'Venus'. Alex J. Summers Distinguished Merit Award 2006 (Clarence Falstad). Extremely rare, double-double flower with 18-24 petals. |
| Sports | |
| Progeny | |