| Hosta | Viva Las Vegas |
| Status | registered |
| Originator(s) | Olga Petryszyn 2004 |
| Origin | 'Christmas Tree Gala' x 'Elatior' |
| Size category | |
| Plant height x width | 55x110 cm (22x43 in.) |
| Leaf length x width | 30x25 cm (12x10 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | white,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | a bit shiny, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | pink |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Bright white starburst center. |
| Sports | |
| Progeny | |