| Hosta | White Elephant |
| Status | registered |
| Originator(s) | R. Franks/Bob Solberg 2007 |
| Origin | 'White Christmas' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 50x140 cm (20x55 in.) |
| Leaf length x width | 24x15 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | white,green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | cream |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This hosta is an exciting introduction. It may be the large, fast growing, white-centered hosta for which we all have been waiting. Large, bright white leaves with a narrow dark green margin have lighter green streaks sandwiched in between. Light lavender flowers in July. Appreciates morning sun and ample water. |
| Sports | |
| Progeny | |