| Hosta | Wicked Rainbow |
| Status | registered |
| Originator(s) | Rod Kuenster 2021 |
| Origin | ('Rainbow Delight' x 'Blue Belly') x 'Warwick Comet' |
| Size category | |
| Plant height x width | 33x91 cm (13x36 in.) |
| Leaf length x width | 23x16 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | blue |
| Scape height | 81 cm (32 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very prolific seed setter |
| Sports | |
| Progeny | |