| Hosta | Willow |
| Status | registered |
| Originator(s) | M. Milbradt 2021 |
| Origin | 'Great Arrival' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x69 cm (12x27 in.) |
| Leaf length x width | 20x15 cm (8x6 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | pale yellow |
| Scape height | 46 cm (18 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Light yellow sport of H. 'Great Arrival' is also smaller in size than its parent. |
| Sports | |
| Progeny | |