| Hosta | Woodland Elf |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2005 |
| Origin | 'Little Wonder' x 'Popo' |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 4x25 cm (2x10 in.) |
| Leaf length x width | 4x3 cm (2x1 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | pale green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | ovate, tapered |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 15 cm (6 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | light green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Rapid growing miniature, edge continues down petiole, to base, very flat mound. This true miniature displays medium green leaves with a neat cream to white edge. Each leaf is the width and slightly longer than a quarter. Substance is good in this rapid growing clumper which quickly forms a tight, neat mound a couple of inches tall. Lavender flowers bloom in early season on scapes in good proportion to the mound. Plant this charmer where its playful nature can be appreciated. |
| Sports | |
| Progeny | |