| Hosta | Yellowbeard |
| Status | registered |
| Originator(s) | M. Kurasz 2020 |
| Origin | 'Undulata Erromena' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x60 cm (12x24 in.) |
| Leaf length x width | 20x13 cm (8x5 in.) |
| Vein pairs | 7-9 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | N |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Yellow margins on a H. 'Undulata Erromena' type leaf. |
| Sports | |
| Progeny | |